"Jak często nitkować zęby?" Wiemy, że to pytanie denerwuje wielu naszych pacjentów. Może nawet Ciebie. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj towarzyszy mu sondowanie linii dziąseł przez Twojego dentystę lub higienistkę, co czasami może być nieco bolesne. Mimo że w poprzednim blogu zapewniliśmy Cię, że badamy Twoje dziąsła tylko dlatego, że nam na Tobie zależy, wiele osób nadal nie zrozumiało, jak ważne jest nitkowanie zębów, co zazwyczaj prowadzi do pytania: "Czy naprawdę mam chorobę dziąseł?".
W rzeczywistości, ostatnie badania z Center for Disease Control, który został właśnie wydany poinformował, że prawie 40% ludzi przyznał, że nie nitkować zęby codziennie, a whopping 32% poinformował, że nie nitkować zęby w ogóle.
Z przykrością informujemy, że wyniki tego badania nie są dla nas zaskoczeniem. To ma wiele sensu, że prawie połowa dorosłych Amerykanów w wieku 30 lat i starszych ma jakąś formę choroby dziąseł.
Czy naprawdę mam chorobę dziąseł? 7 etapów diagnozy choroby dziąseł
Co dzieje się w naszych głowach, kiedy słyszymy tę przerażającą diagnozę choroby dziąseł? Czy naprawdę mam chorobę dziąseł?! W oparciu o nasze interakcje z naszymi pacjentami, wymyśliliśmy 7 etapów diagnozy choroby dziąseł.
Etap 1: SZOK
"Przepraszam, co?!" "Ja?!" Lub, może po prostu puste spojrzenie.
Wiemy, że trudno jest się skoncentrować i skupić podczas rozmowy o diagnozie. Wiemy również, że dla niektórych osób jest to po prostu trudne, aby dostać się do biura na badania kontrolne. Wiele osób jest naprawdę zszokowanych diagnozą choroby dziąseł. Zdrowe dziąsła są jędrne, różowe i nie krwawią, kiedy je nitkujesz. Więcej o tym, czym jest choroba dziąseł i jak się ją diagnozuje, dowiesz się tutaj. Choroba dziąseł może być zlokalizowana w jednym konkretnym miejscu lub może dotyczyć całej jamy ustnej. Może spodziewałeś się usłyszeć, że masz ubytek lub dwa, ale choroba dziąseł?!
Etap 2: ZAPRZESTANIE
"Nie ma mowy." "Sprawdź jeszcze raz". Zaprzeczanie to potężna rzecz.
Ludzki mózg potrafi robić niesamowite rzeczy, aby uchronić się przed rzeczami, z którymi nie chcemy mieć do czynienia. Nasza blogerka, Jessica, była w całkowitym zaprzeczeniu jej własnej diagnozy choroby dziąseł. Nigdy wcześniej nie miała ubytku i nie było takiej możliwości, żeby miała chorobę dziąseł. Była również głęboko w zaprzeczeniu o jej "doskonałe" nawyki nitkowania zębów. Chorobę dziąseł diagnozuje się na podstawie zdjęć rentgenowskich, badań wizualnych i pomiaru głębokości kieszonek, czyli przestrzeni między dziąsłami a zębami/szczęką. Zapalenie dziąseł, łagodniejsza forma choroby dziąseł, jest uleczalna i można jej zapobiegać poprzez poprawę domowej higieny jamy ustnej. Zapalenie przyzębia jest bardziej zaawansowaną formą choroby dziąseł, która wymaga bardziej skomplikowanego leczenia, a nieleczona może prowadzić do utraty zębów.
Etap 3: ZŁOŚĆ
"Jak to możliwe, że nigdy mi o tym nie powiedziałeś?". "Jesteś moim dentystą, czy nie powinieneś temu zapobiegać?".
Złość jest niestety dość częstą emocją, z którą spotykamy się podczas diagnozowania i rozmów z pacjentami na temat ich stanu zdrowia. Choroba dziąseł może być spowodowana lub pogorszona przez takie schorzenia jak cukrzyca, hormony ciążowe, leki stosowane w chemioterapii i inne leki przepisywane na receptę, które powodują suchość w jamie ustnej. Może być również uwarunkowana genetycznie - pomimo naszych największych starań.
Jednak choroba dziąseł jest najczęściej wynikiem niedostatecznego, nieprawidłowego lub w ogóle niewystarczającego nitkowania zębów. A jesteśmy pewni, że mówiliśmy Ci już o tym, jak ważne jest nitkowanie zębów. Jeśli chodzi o edukację w zakresie higieny jamy ustnej, stąpamy po cienkiej linii. Chcemy, abyś miał świetną rutynę higieny jamy ustnej w domu. Staramy się zapewnić edukację w zakresie higieny jamy ustnej w sposób, który każda osoba może naprawdę usłyszeć. Czasami nam się to udaje, a czasami po prostu nie. Jeśli jesteś zły, to w porządku. Jeśli chcesz zasięgnąć drugiej opinii - to też jest w porządku. W rzeczywistości zachęcamy do tego. Możemy o tym porozmawiać. Tylko nie poddawaj się jeszcze.
Etap 4: TARGOWANIE się
"Czy nie mogę teraz po prostu regularnie czyścić zębów?". "Próbuje mi pan wcisnąć ten zabieg, prawda?".
Krótka odpowiedź na te pytania brzmi "nie". Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zapalenie przyzębia, nie możemy tego zignorować i zapewnić Ci leczenie, które może pogorszyć sytuację lub potencjalnie zaszkodzić Ci w jakikolwiek inny sposób. To może być frustrujące, ale naszym zadaniem jest pomóc Ci mieć swój najzdrowszy uśmiech, i powiedzieć prawdę. Skaling i root planing (SRP), powszechnie określane jako "głębokie czyszczenie zębów" nie jest upsell. Jest to leczenie dla zdiagnozowanego stanu. Chętnie pokażemy Ci zdjęcia rentgenowskie i zademonstrujemy, jak doszliśmy do naszej diagnozy. Zawsze zachęcamy naszych pacjentów do zasięgnięcia drugiej opinii, jeśli tego chcą. Niestety, ale w przypadku chorób dziąseł nie ma żadnych rokowań. Zapalenie przyzębia jest stanem zapalnym i infekcją, a to musi być leczone w pierwszej kolejności.
Etap 5: HELPLESSNESS
"Po co się męczyć?"
To jest ten trudny etap, w którym pacjenci w końcu zdają sobie sprawę z nieuniknionego i często mogą czuć się zniechęceni. Niektórzy pacjenci są sfrustrowani tym, że być może będą musieli odłożyć na jakiś czas wybielanie zębów lub wszczepienie implantu, dopóki ich choroba dziąseł nie zostanie wyleczona. Jeśli doszedłeś do tego etapu, nie poddawaj się! Choroba dziąseł jest uleczalna i możliwa do wyleczenia. Wiele ubezpieczeń stomatologicznych pokrywa koszty leczenia chorób dziąseł. Możesz sprawić, że Twoja domowa rutyna higieny jamy ustnej nabierze kształtu. Nasi stomatolodzy i higienistki mogą pomóc Ci z poradami i technikami - musisz tylko dostarczyć zaangażowania. Możesz to zrobić!
Etap 6: DZIAŁANIE
Pacjenci zdali sobie sprawę, że ich zdrowie jamy ustnej jest krytyczną częścią zdrowia całego ciała i zobowiązali się do dbania o swój uśmiech.
Najczęstszym sposobem leczenia zapalenia przyzębia jest skaling i root planing. Może to być wykonane w ciągu jednej lub kilku wizyt, w zależności od lokalizacji i diagnozy. Możesz przeczytać o tym, jak to leczenie działa tutaj. Po leczeniu chorób dziąseł, jest zazwyczaj wizyta kontrolna tydzień lub dwa po leczeniu, aby potwierdzić, że goi się dobrze, i że rutyna higieny jamy ustnej w domu jest na miejscu. Następnie będziesz przychodzić na wizyty "konserwacyjne", które mogą odbywać się co 2 lub 3 miesiące przez pewien czas. Ma to na celu upewnienie się, że Twoja choroba dziąseł została należycie pokonana.
Krok 7: ZWYCIĘSTWO (I KONSERWACJA!)
Gratulacje! Jeśli dotarłeś do tego etapu, jesteś w doskonałej pozycji, aby mieć zdrowy uśmiech na całe życie.
Po pomyślnym wyleczeniu zapalenia przyzębia, Twój dentysta zazwyczaj powie Ci, że nadszedł czas, aby wrócić do regularnych badań kontrolnych i rutyny czyszczenia, a także do utrzymania wspaniałego reżimu samoopieki w domu, który obejmuje szczotkowanie i nitkowanie zębów każdego dnia. Mieliśmy tak wielu pacjentów, którzy mówili nam, że czuli się ogólnie źle, a prawie natychmiast po leczeniu ich choroby dziąseł, czuli się świetnie ponownie! Choroby dziąseł może nie być coś, że mówimy do siebie o, ale jeśli 47% dorosłych w wieku powyżej 30 lat żyje z nim, może teraz jest czas, aby zacząć zachęcać się nawzajem do dbania o nasze uśmiechy.
Warto przeczytać
- 28 maja 2022
Przekłuwanie jamy ustnej jest popularną formą plastyki ciała, ale to, że jest popularne, nie oznacza, że jest bezpieczne. Kiedy pacjenci w The Yuma Dentist pytają o...
Czytaj dalej- 22 maja 2022
W klinice The Yuma Dentist w Yuma AZ dbamy o zdrowie zębów każdego z naszych pacjentów. Chcemy, aby każdy, kto usiądzie na jednym z naszych foteli, miał dobre...
Czytaj dalej