Jak przekonać kogoś do szczotkowania zębów?

Nakłanianie kogoś do mycia zębów wydaje się jedną z tych rzeczy, których nie powinno się robić, ale niestety rzeczywistość jest taka, że dla wielu osób higiena jamy ustnej nie znajduje się na liście priorytetów. Lata złych nawyków ukształtowanych w dzieciństwie przenoszą się na dorosłe życie i mogą wpływać na relacje z przyjaciółmi i rodziną, a zwłaszcza z ważnymi osobami, w tym małżonkami i narzeczonymi.

Nie jest jednak za późno, by pomóc komuś zmienić te niezdrowe nawyki. Oto kilka strategii, które mogą pomóc zmienić rozmowę na temat zdrowia jamy ustnej w Twoim domu.

Dostarczaj danych

Od trackerów snu po zegarki fitness, ludzie uwielbiają śledzić swoje osiągnięcia. Dlaczego zęby miałyby być inne?

Zrób kilka zdjęć zębów danej osoby i pokaż jej, jak wyglądają na zewnątrz. Często nie widzimy siebie w sposób, w jaki widzą nas inni, a nowa perspektywa może być na tyle otwierająca oczy, by zmienić zdanie.

Będziesz mieć również punkt wyjścia do śledzenia postępów w czasie. Zobowiąż się do robienia nowych zdjęć co miesiąc lub nawet co tydzień, aby pomóc im zobaczyć, jak postępuje poprawa ich nawyków stomatologicznych.

mycie zębów

Oto kilka liczb, które mogą pomóc w podsycaniu wizualnych dowodów. Według Oral Health Foundation:

  • 66 procent dorosłych ma widoczną płytkę nazębną na zębach
  • 74 procent dorosłych miało przynajmniej jeden ząb usunięty
  • 29 procent dorosłych regularnie odczuwa ból zęba

Nikt nie powinien chcieć być częścią tych statystyk. Dzięki kilku prostym zmianom w zachowaniu, Twoja ukochana osoba nie musi być częścią tej statystyki.

Bądź szczery

Nikt nie lubi mówić komuś innemu, że ma nieświeży oddech lub nieestetyczne zęby, zwłaszcza gdy jest to ktoś, kogo kochasz. Jednak czasami szczerość naprawdę jest najlepszym lekarstwem. Obchodzenie problemu na palcach nie spowoduje długotrwałej zmiany.

Zauważ, że bycie szczerym nie jest tożsame z byciem złośliwym. Możesz przekazać swoje myśli i uczucia w spokojny i racjonalny sposób. Jeśli osoba ta zacznie się bronić lub złościć, przypomnij jej, że próbujesz jej pomóc i zmienić jej życie (i swoje) na lepsze.

Jeśli nie czujesz się komfortowo prowadząc taką rozmowę osobiście, zapisz swoje myśli, a następnie znajdź czas na dyskusję o nich. Będąc otwartym na swoje uczucia, możesz również dotrzeć do źródła tego, dlaczego on lub ona nie dba o swoje zęby.

Pamiętaj też, że takie zmiany wymagają czasu. Prawdopodobnie będziesz musiał przeprowadzić jakąś wersję tej rozmowy wiele razy, gdy będziesz pracował nad zmianą zachowania. Kontynuuj dostarczanie pozytywnych wzmocnień, kiedy myją zęby i delikatnie przypominaj im, kiedy tego nie robią.

Wezwij do wzmocnienia

Jeśli nie chce cię słuchać, bez względu na to, jak elokwentne są twoje myśli lub jak wiele informacji dostarczasz, być może nadszedł czas, aby skonsultować się z dentystą. Stomatolog może zaoferować obiektywną i profesjonalną opinię, która może mieć lepszy wydźwięk niż to, co mówisz ty lub inni przyjaciele i członkowie rodziny.

Jeśli podejrzewasz, że u podstaw zachowania dentysty może leżeć depresja lub inne problemy psychiczne, powinieneś skonsultować się z terapeutą, który pomoże mu je przezwyciężyć.

Niewiele rzeczy w życiu dzieje się "tylko dlatego" - brak szczotkowania zębów może być wynikiem traumatycznych przeżyć z dzieciństwa lub innego wydarzenia, które przez lata było tłumione. Ujawnienie tego faktu doprowadzi do długotrwałej zmiany zachowania.

Czytaj dalej na: http://aparatnazab.pl

Warto przeczytać