Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, możesz mieć pewne obawy co do jego samopoczucia. Jeśli chodzi o zdrowie zębów, nastolatki nie zawsze dokonują dobrych wyborów - od spożywania zbyt dużej ilości śmieciowego jedzenia po opór przed wizytą u dentysty.

Wielu z nich je makaron ramen zamiast kwadratowego posiłku. Inni spędzają więcej godzin na Instagramie niż śpią (nie mówiąc już o odrabianiu lekcji). Aparat ortodontyczny może utrudniać prawidłowe szczotkowanie zębów. Zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia, mogą szybko spowodować erozję szkliwa i osłabić uśmiech.

Problemy stomatologiczne ujawniające się w wieku młodzieńczym mogą wpływać na zęby przez całe życie. Przyjrzyjmy się niektórym ważnym zagadnieniom stomatologicznym dotyczącym nastolatków.

Zdrowie jamy ustnej i ortodoncja
Aparaty ortodontyczne mogą utrudniać prawidłowe szczotkowanie zębów. Szczoteczki do zębów i urządzenia do nitkowania, które tryskają wodą, mogą pomóc nastolatkom z aparatami ortodontycznymi w czyszczeniu zębów i dziąseł.

Bezbarwne aparaty ortodontyczne stanowią jeszcze lepsze rozwiązanie, ponieważ można je zdejmować.

Zęby mądrości
Trzecie zęby trzonowe wyrzynają się zazwyczaj między późnym okresem dojrzewania a połową dwudziestego roku życia. Najczęstsze problemy związane z zębami mądrości to nieprawidłowy zgryz, próchnica, choroby dziąseł i uszkodzenia pobliskich zębów. Bardzo ważne jest monitorowanie zębów mądrości i stosowanie się do zaleceń stomatologa.

Zaburzenia odżywiania
Rodzice, którzy zauważą, że ich córka lub syn są nadmiernie zaabsorbowani obrazem ciała i utratą wagi, powinni uważać na bulimię i anoreksję. Te poważne zaburzenia odżywiania nie powinny być ignorowane. Rodzicom zaleca się natychmiastowe szukanie pomocy, jeśli odkryją, że ich nastolatek objada się i oczyszcza lub celowo ogranicza jedzenie.

Dieta bogata w cukier
Jeśli odwiedzisz dowolną szkołę średnią w Yumie w porze lunchu, zobaczysz, że napoje gazowane, soki i napoje energetyczne z dużą zawartością cukru stają się podstawowymi napojami. Chociaż sok jest zdecydowanie najzdrowszym z tych trzech napojów, to nawet on może uszkodzić szkliwo równie skutecznie jak puszka coli, jeśli pijesz go dużo. Woda jest najlepszym napojem dla zębów.

Nieodpowiednie spożycie wapnia
Niektórzy nastolatkowie, którzy w dzieciństwie codziennie pili mleko, ograniczają jego spożycie, gdy zaczynają jeść posiłki poza domem. Jest to niefortunne, ponieważ wapń jest tak samo ważny dla nastolatków, jak i dla młodszych dzieci. Aby mieć mocne zęby i kości, zachęcaj nastolatka do codziennego spożywania niskotłuszczowych produktów mlecznych. Alternatywą są suplementy wapnia.

Kontuzje sportowe
Uprawianie sportu przynosi nastolatkom wiele korzyści, ale niestety stanowi także zagrożenie dla zębów. Upewnij się, że Twój nastolatek nosi ochronny ochraniacz na zęby, gdy uczestniczy we wszelkich zajęciach, podczas których może dojść do urazu jamy ustnej.

Warto przeczytać