Dlaczego implanty stomatologiczne kosztują tak dużo?! Jeśli kiedykolwiek miałeś usunięty ząb, przez przypadek lub przez dentystę, to prawdopodobnie zastanawiałeś się nad możliwościami zastąpienia zębów, w tym nad implantami stomatologicznymi.

Nie ma wątpliwości, że implanty są najlepszą opcją długoterminowego zastąpienia zębów, ale koszt procedury może przyprawić niektórych pacjentów o szok. Wielu pacjentów opuszcza gabinet, zastanawiając się, dlaczego coś tak "prostego" jak wymiana zęba może kosztować nawet 5000 dolarów.

W tym tygodniu uchylimy rąbka tajemnicy, aby pacjenci mogli zrozumieć, dlaczego implanty stomatologiczne kosztują tak dużo.

Dlaczego implanty stomatologiczne kosztują tak dużo?

W zależności od okoliczności koszt pojedynczego implantu może wynosić od 2500 do 5000 dolarów. Nawet jeśli część kosztów jest pokrywana przez ubezpieczenie, to i tak jest to spora suma, którą trzeba wydać z własnej kieszeni.

Więc, za co dokładnie płacisz, kiedy dostajesz implant

Po pierwsze, jest to sam implant. Implanty dentystyczne są wykonane z tytanowego wkładu, który jest wkręcany w kość szczęki i zaprojektowany tak, aby symulować formę i funkcję naturalnych korzeni zęba. Tytan jest mocnym, lekkim i trwałym metalem.

dentysta

Kiedy myślisz o czymś, co będzie w Twoich ustach przez wiele lat, wytrzymałość i trwałość jest kluczowa. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest użycie taniego materiału, który nie wytrzyma całego życia i będzie wymagał wymiany.

Drugą częścią implantu stomatologicznego jest korona porcelanowa, która jest osadzona na szczycie słupka i przypomina oryginalny ząb. Korony są wykonywane na zamówienie, aby pasowały do reszty zębów. Dopasowują się do kształtu i koloru pozostałych zębów, dzięki czemu bezproblemowo łączą się z nimi podczas uśmiechu.

Ostateczny koszt implantu stomatologicznego, że wiele osób przeoczyć jest to, że jest to procedura chirurgiczna. Nawet jeśli nie jest on wykonywany w warunkach szpitalnych, to lata szkoleń, wiedzy i doświadczenia decydują o tym, gdzie dokładnie należy umieścić implant. Stomatolog musi wywiercić otwór w szczęce, nie uszkadzając żadnego z głównych nerwów i w taki sposób, aby implant prawidłowo zintegrował się z kością szczęki. Jest to starannie zaplanowana i precyzyjna instalacja, którą wielu pacjentów może przeoczyć.

Implant, który nie jest prawidłowo umieszczony, może nie zagoić się wraz ze szczęką lub, co gorsza, może powodować ból, dyskomfort, bóle głowy, a nawet utratę czucia w niektórych częściach twarzy.

Dodatkowe procedury mogą być również potrzebne w celu zainstalowania implantu i upewnienia się, że będzie on działał przez całe życie. Niektóre z powszechnie stosowanych procedur obejmują ekstrakcję oryginalnego zęba i przeszczep kości.

Długoterminowe ryzyko zdrowotne

Biorąc pod uwagę te koszty, może być kuszące, aby zrezygnować z brakującego zęba i nie zastępować go implantem stomatologicznym. Takie postępowanie wiąże się jednak z dużo większymi kosztami w ciągu całego życia.

Brak zęba może mieć negatywny wpływ na poczucie własnej wartości, ponieważ stale odczuwa się wstyd z powodu braku zęba. Może to również prowadzić do poważniejszych problemów stomatologicznych.

Z biegiem czasu, brakujące zęby będzie przesunąć w kierunku siebie, starając się wypełnić lukę między nimi. Może to powodować problemy z zębami otaczającymi lukę, a nawet zaburzać zgryz.

Choroba dziąseł to kolejny wspólny problem zdrowia jamy ustnej, który może wkradać się, jeśli zęby i dziąsła wokół brakującego zęba nie są pod opieką. Co zaczyna się jako potrzeba zastąpienia jednego zęba może szybko przekształcić się w potrzebę wielu implantów.

Brakujące zęby mogą również powodować problemy z trawieniem. Jeśli jedzenie nie jest prawidłowo przeżuwane, prowadzi to do problemów takich jak refluks kwasowy i niedożywienie z powodu składników odżywczych, które nie są wchłaniane przez organizm. Wszystkie zęby są niezbędne do prawidłowego żucia, bez względu na to, jak nieistotne mogą się wydawać.

Uwaga dla kupujących

Jak widać, implanty stomatologiczne to skomplikowana procedura. Choć mogą wydawać się drogie, procedura ta jest bardzo kosztowna, a jej celem jest zapewnienie mocnej i trwałej protezy, która będzie służyć przez całe życie.

Jeśli rozważasz wstrzymanie się lub rezygnację z wymiany zęba ze względów finansowych, pamiętaj o długoterminowych kosztach i potencjalnych konsekwencjach zdrowotnych jednego brakującego zęba. Pamiętaj również, że dostajesz to, za co płacisz. Tak jak nie chcielibyśmy, aby do naprawy złamanej kości używano tanich materiałów lub aby operację przeprowadzał ktoś nieprzeszkolony, tak samo jest w przypadku implantów stomatologicznych.

Warto przeczytać