Szczotkowanie i używanie płynu do płukania jamy ustnej odgrywa dużą rolę w utrzymaniu zdrowego uśmiechu, ale nic nie czyści przestrzeni między zębami i poniżej linii dziąseł tak skutecznie, jak nić dentystyczna.

Jak to działa?

Nić dentystyczna usuwa niewidoczne bakterie żyjące na zębach i wokół dziąseł. Regularne stosowanie nici dentystycznej może pomóc uniknąć gromadzenia się białej lepkiej substancji znanej w stomatologii jako Alba Matter (miękka mieszanina białek śliny i bakterii), którą można czasami zobaczyć na nici po pewnym czasie od ostatniego szczotkowania. Drobnoustroje podrażniają dziąsła i powodują stan zapalny, który powoduje utratę tkanki dziąseł i masy kostnej, ostatecznie prowadząc do utraty zębów. Nici dentystycznej należy używać codziennie, aby w przyszłości uniknąć trudnych problemów z zębami. Na temat nici dentystycznych powstało wiele mitów.

Potrzebuję nici dentystycznej tylko wtedy, gdy po jedzeniu coś utknęło mi między zębami

Chociaż nić dentystyczna jest skutecznym sposobem usuwania resztek jedzenia, które utknęły między zębami, nie jest to jedyny powód, dla którego warto jej używać. Nić dentystyczna usuwa również płytkę nazębną między zębami, która może powodować zapalenie dziąseł i prowadzić do próchnicy, chorób dziąseł, a nawet utraty zębów. Dlatego codziennie nitkuj zęby, a nie tylko wtedy, gdy między nimi utknęła żywność.

Czyszczenie zębów jest zbyt trudne

Czyszczenie zębów nicią nie jest wcale trudne. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś lub nie wiesz, jak to zrobić poprawnie, poproś swojego dentystę o poradę. Zarówno dentysta, jak i higienistka mogą pokazać podstawowe techniki nitkowania. Jednym z najprostszych środków pomocniczych do nitkowania zębów jest uchwyt na nić dentystyczną. To urządzenie w kształcie litery Y ma małą nić dentystyczną między dwoma gałęziami. Wiele osób uważa, że uchwyt na nić dentystyczną jest łatwiejszy w obsłudze, ponieważ można go trzymać jedną ręką. Z jego pomocą można lepiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc między zębami.

Nitkowanie zębów jest bolesne

Jeśli używasz odpowiedniego rodzaju nici dentystycznej, a twoje zęby są zdrowe, wówczas nić dentystyczna nie powinna powodować bólu. Na początku nitkowanie zębów przez osoby z chorobami dziąseł może być bolesne, ale regularne nitkowanie może sprawić, że proces ten będzie mniej bolesny. Jeśli podczas stosowania poczujesz ból zęba, koniecznie poinformuj o tym swojego dentystę, aby wspólnie z nim omówił technikę używania nici dentystycznej.

Jeśli moje dziąsła krwawią, powinienem przestać używać nici dentystycznej

Widok krwi podczas nitkowania może trochę onieśmielać, ale jest całkowicie normalny. To zdecydowanie nie jest powód, aby przestać używać nici dentystycznej. Krwawienie z nitkowania może nadal ostrzegać przed potencjalnymi problemami. Niektóre osoby odczuwają krwawienie z dziąseł, ponieważ zbyt mocno używają nici. Jeśli pojawia się dużo krwi, delikatniej nitkuj zęby. Warto zapytać dentystę o prawidłową technikę nitkowania. Krwawienie występuje częściej u osób z chorobami dziąseł. Sprawdź swoją linię dziąseł pod kątem zapalenia. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chorobę dziąseł, umów się na wizytę u dentysty.

Warto przeczytać