Pomimo tego, że stomatologia poczyniła ogromne postępy, wciąż jest ogromna liczba osób, które boją się dentysty. Odontofobia, dentofobia, stomatofobia - to nazwa lęku przede wszystkim, co dotyczy stomatologii. Nie powinniśmy jednak mylić zwykłego niepokoju przed wizytą z paniką, która pojawia się na samą myśl o pójściu do dentysty.

Oznaki dentofobii

Jednym z objawów może być opóźnianie wizyty u dentysty, nawet przy potwornym ostrym bólu. To psychologiczna niemożność skontaktowania się z lekarzem w efekcie lęku panicznego, wywołanego wizją leczenia bezpośrednio na fotelu dentystycznym. Pojawia się wzrost ciśnienia krwi i tętna I wysokie prawdopodobieństwo utraty przytomności. Zwalczanie dentofobii jest ważne i konieczne, w przypadku konsekwentnego unikania dentysty, prędzej czy później próchnica zamieni się w zapalenie miazgi, a wtedy sytuacja tylko się pogorszy, co doprowadzi do utraty zębów i pojawienia się problemów zdrowotnych dla całego organizmu. Aby walczyć z dentofobią, musisz zrozumieć przyczyny jej wystąpienia.

Przyczyny dentofobii

Obecnie najczęstszą przyczyną są negatywne doświadczenia. Często nie przywiązujemy wagi do tak ważnych rzeczy, jak pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Wielu rodziców uważa, że zęby mleczne nie są tak ważne i nie zwracają absolutnie uwagi na wybór dentysty dziecięcego. W rezultacie pojawiają się traumatyczne przeżycia. Z tym panicznym lękiem przed dentystą dziecko pójdzie dalej w życiu, co pociągnie za sobą szereg innych problemów. Innym częstym powodem jest to, że pacjent wstydzi się swojego zaniedbanego stanu jamy ustnej. Problem ten może spotęgować, znowu przy złym wyborze dentysty, często można spotkać takich „specjalistów”, którzy zaczynają besztać pacjenta, a zadaniem dentysty jest pomaganie ludziom. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłaby zmiana dentysty. Niski próg bólu może również powodować dentofobię, a także niestabilny stan psychiczny itp.

Jak pokonać dentofobię?

Współczesna stomatologia oferuje wiele sposobów rozwiązania tego problemu. Najbardziej skutecznym zabiegiem jest sedacja, czyli lekki, powierzchowny sen. Nierzadko zdarza się, że osoba po zabiegu w sedacji przestaje bać się stomatologa, a następnie spokojnie przechodzi leczenie w znieczuleniu miejscowym. Kojąca muzyka podczas wizyty, terminowa wizyta u dentysty, kiedy leczenie można przeprowadzić alternatywnymi metodami - bez użycia wiertła, również może pomóc w rozwiązaniu problemu. I oczywiście bardzo ważne jest, aby znaleźć dentystę, któremu można całkowicie zaufać.

Pomoc psychologa czasami jest to bardzo przydatne rozwiązanie. Wielu z nas nawet nie podejrzewa, skąd wzięły się te obawy, z kolei psycholog rozwiązuje ten problem, eliminując przyczynę, dla której fobia powstała w głębi naszej świadomości. Poznaj możliwości współczesnej stomatologii, ponieważ obecnie istnieje ogromna liczba metod uśmierzania bólu, bezbolesnych metod leczenia. Wybierz stomatologię, udaj się na konsultację do kilku specjalistów, do kilku klinik. W końcu kontakt z lekarzem jest bardzo ważny. W skrajnych przypadkach konieczna może być terapia behawioralna.

Warto przeczytać