Prawdopodobnie widziałeś w telewizji reklamy dotyczące implantów dentystycznych. "Są świetne!" "Możesz je mieć już dziś!". Chociaż te stwierdzenia mogą być prawdziwe, nadal jest wiele do omówienia, jeśli chodzi o podjęcie decyzji: czy warto wszczepić implanty stomatologiczne, czy też, czy powinienem wszczepić implanty stomatologiczne, tak czy nie?

W tym artykule chcielibyśmy przeprowadzić z Państwem szczerą rozmowę na temat implantów stomatologicznych. Opowiemy o tym, co mówią nasi pacjenci i jakie pytania zadają nam (lub sobie), rozważając wszczepienie implantów, a także - jak wynika z naszego doświadczenia - o tym, co najczęściej mówią sobie ludzie, decydując się na wszczepienie implantów stomatologicznych.

Następnie odpowiemy Ci na te pytania - bezpośrednio. Bez dwulicowości, bez przekonywania. Po prostu fakty. Tak, jak chciałbyś, aby powiedział Ci o tym przyjaciel lub ktoś, komu ufasz.

Implanty dentystyczne, tak czy nie? 4 historie, które ludzie z brakami zębowymi opowiadają sobie o implantach stomatologicznych

Czy powinienem wszczepić sobie implant stomatologiczny, tak czy nie? Czy warto wszczepić implant stomatologiczny?

Odpowiemy na te i wiele innych pytań i nie zamierzamy niczego słodzić. Poza tym cukier i tak jest szkodliwy dla zębów, prawda?

"Jestem za stary na implanty stomatologiczne".

Słyszeliśmy również, jak ktoś powiedział: "Dla mnie jest już za późno". Za późno na co? Co to w ogóle znaczy "stary"?

sztuczne zęby

Nie ma wieku, w którym ludzie posiadający pełny zestaw własnych zębów muszą je oddać wróżce zębuszce, obiecujemy. Nie musisz automatycznie oddawać swoich zębów, kiedy przechodzisz na emeryturę lub kiedy kwalifikujesz się do AARP. Prawda? Oczywiście, że nie.

Wiek jest względny. Wiek nie jest czynnikiem, na podstawie którego oceniamy kandydaturę do wszczepienia implantów stomatologicznych. Nasze złote lata powinniśmy spędzać ciesząc się emeryturą lub z powiększającą się rodziną. Nie ma powodu, aby ktokolwiek z nas musiał tracić zdolność do uśmiechania się, przedwcześnie starzeć się z powodu brakujących zębów, zdrowo się odżywiać i być w dobrej formie - tylko dlatego, że się starzejemy. Utrata naszych zębów nie musi być oczekiwanym rytuałem przejścia, gdy starzejemy się. To stwierdzenie zwykle prowadzi do następnego powodu:

"Nie zasługuję na to, aby mieć implant".

Słyszymy to o wiele częściej niż myślisz, i o wiele częściej niż byśmy chcieli. Widzimy pacjentów, którym brakuje niektórych lub wszystkich zębów, i niezależnie nawet od wieku, powiedzieli nam, że nie czują się tak, jakby "zasługiwali" na implanty zębów, lub jakiejkolwiek opcji wymiany zębów, dla tej sprawy. To jest dużo do rozpakowania.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie tracą swoje zęby. Czasami jest to kwestia genów. Zdrowie zębów może być dziedziczne. Rak i cukrzyca mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej. Zażywanie i nadużywanie narkotyków. Strach przed wizytą u dentysty z powodu złych doświadczeń w dzieciństwie, a nawet po prostu strach przed nieznanym może powstrzymywać ludzi przed wizytą u dentysty do czasu, gdy jest już za późno na uratowanie zęba. Traumatyczne urazy i wypadki. I tak, czasami po prostu nie wykonujemy zbyt dobrej pracy szczotkując i nitkując zęby.

Podobnie jak w przypadku wieku, nie ma prawa, które regulowałoby, kto "zasługuje", a kto nie "zasługuje" na uśmiech i poczucie pewności siebie podczas jego wykonywania, lub na prowadzenie zdrowego stylu życia. Implanty stomatologiczne, jak każda inna opcja wymiany zębów, wymagają opieki i konserwacji. Jeśli jesteś dobrym kandydatem do wszczepienia implantów stomatologicznych oraz chcesz i możesz zadbać o zdrowie jamy ustnej, zaczynając już teraz, czyż nie zasługujesz na zdrowy uśmiech? My uważamy, że tak.

"Implanty stomatologiczne są zbyt drogie".

Aah, tu jest to. Cóż, implanty stomatologiczne nie są czymś, co uważalibyśmy za "tanie".

Implanty są wykonane z tego samego rodzaju metali chirurgicznych, które są używane w innych operacjach wszczepiania implantów, takich jak wymiana stawu biodrowego. Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, a czasami wymagany jest przeszczep kości, aby zwiększyć szanse na osteointegrację. Dokładne i bezpieczne umieszczenie implantu wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Łącznik i korona, która pokrywa implant, powinny być wysokiej jakości i trwałe.

Można użyć analogii, że implant stomatologiczny kosztuje tyle samo, co X filiżanek kawy dziennie. Albo jest o Z dolarów mniejszy niż kwota, którą wydajemy na niepotrzebne rzeczy w sklepie Target. Obliczaliśmy to już wcześniej. Ale jaki jest rzeczywisty koszt implantu stomatologicznego? Lub, bardziej do punktu, jaki jest koszt brakujących zębów w jak żyć swoje życie?

Przeciętnemu Amerykaninowi w wieku 35-49 lat brakuje 7 zębów . Niezdolność do jedzenia i żucia zdrowej żywności z powodu braku zębów może mieć bezpośredni wpływ na naszą wagę, nasz układ trawienny i naprawdę nasze zdrowie całego ciała. Więc wtedy, jak wiele będzie życie z brakujących zębów kosztować nas na naszych wydatków na opiekę zdrowotną w ciągu naszego życia?

Zęby są jedną z pierwszych rzeczy, które widzimy, gdy patrzymy na twarz innej osoby. Zdrowy uśmiech jest koniecznością dla wielu z nas przy ocenie atrakcyjności, lub przy rozważaniu kandydata na stanowisko pracy. Czy można wycenić straconą szansę na pracę? A co z pewnością siebie? Jeśli włożymy dolara do słoika za każdym razem, gdy ukrywamy nasz uśmiech, jak szybko by to wzrosło?

Implanty dentystyczne są często uważane przez ubezpieczycieli za "kosmetyczne" a nie odtwórcze. W pełni odrzucamy ten pogląd. Wierzymy, że zdrowe zęby nie są luksusem - są koniecznością. Oczywiście, możemy żyć w pełni i wspaniale bez zębów, ale to nie znaczy, że powinniśmy być zmuszeni.

"Boję się zabiegu wszczepienia implantu".

Wielu ludzi boi się tego, czego nie zna.

Ten sam strach powstrzymuje ludzi przed wizytą u dentysty, aż do momentu, gdy pojawia się nagła potrzeba. Często boją się procedury wszczepiania implantów ogólnie lub są zaniepokojeni tym, jak bolesna może być ta procedura. Słyszeliśmy, jak ludzie mówili: "Słyszałem historie horroru o implantach zębów!". Traktujemy implanty stomatologiczne poważnie. Jest to zabieg chirurgiczny, który niesie ze sobą pewien zestaw zagrożeń i korzyści i nie możemy powiedzieć, że implanty stomatologiczne nie bolą. Każdy człowiek jest inny i jak w przypadku każdej operacji inaczej odczuwa ból, dyskomfort i powrót do zdrowia. Starannie oceniamy pacjentów, aby zapewnić im jak największe szanse na udany zabieg wszczepienia implantów.

BONUS: Mój brakujący ząb mi nie przeszkadza. Czy warto przejść przez cały proces i wydatki związane z wszczepieniem implantu tylko dla jednego zęba?

To pytanie zadał jeden z czytelników w sekcji komentarzy. Jest to doskonałe pytanie, które często słyszymy. Chcielibyśmy mu podziękować za to świetne pytanie, które nurtuje wielu ludzi:

Czy trzeba się trudzić, aby zastąpić z ąb implantem lub skorzystać z innej opcji, takiej jak most, jeśli nie jest on widoczny i nie przeszkadza mi? Kiedy brakuje nam zęba (lub zębów), zęby wokół niego są narażone na dodatkowe obciążenia związane z żuciem. Może to prowadzić do pękania zębów lub innych naprężeń, które mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy. Wiele osób, którym brakuje jednego lub kilku tylnych zębów, kompensuje to sobie, żując tylko jedną stroną. Może to powodować problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym i prowadzić do osłabienia drugiej strony szczęki (kości i mięśni). Kość naszej szczęki jest utrzymywana w dobrej kondycji i gęstości dzięki żuciu (podobnie jak podczas ćwiczeń). Jeden brakujący ząb może w końcu spowodować osłabienie kości i tkanki łącznej, wpływając na zęby wokół niego. Implanty działają w taki sam sposób jak zęby, łącząc się z kością - jest to proces zwany osseointegracją. Dzięki temu kość jest mocna i zdrowa - co zwiększa prawdopodobieństwo, że pozostałe zęby pozostaną zdrowe i nienaruszone. Każdy człowiek jest inny - różnice w gęstości kości i inne czynniki mogą wpływać na ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie wszczepienia implantów stomatologicznych jest czas. Jeśli brakuje Ci zęba lub zębów, rozmowa z dentystą - raczej wcześniej niż później - może dostarczyć Ci znacznie więcej informacji na temat Twojego indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej i pomóc Ci przeanalizować potencjalne korzyści i obawy, jakie możesz mieć.

Rozważanie możliwości - ryzyko i korzyści związane z implantami stomatologicznymi

Ważne jest, aby mówić o zagrożeniach i korzyściach związanych z implantami stomatologicznymi, a nie tylko o nich zapominać. Lubimy, gdy implanty stomatologiczne się udają - do tego stopnia, że gwarantujemy ich trwałość. Największym wrogiem strachu jest informacja. Czasami wystarczy tylko wziąć głęboki oddech i iść - ale iść świadomie. W naszym następnym blogu przedstawimy kilka sposobów na rozwianie tych obaw poprzez zapoznanie się z zagrożeniami i korzyściami związanymi z implantami stomatologicznymi oraz dowiemy się, jak znaleźć najlepszego dostawcę implantów stomatologicznych w okolicy.

Warto przeczytać