Według statystyk nawet 80% populacji naszego kraju ma jakieś problemy ze zdrowiem zębów. I pomimo nowoczesnych metod leczenia, zapobieganie różnym chorobom jamy ustnej spoczywa całkowicie na naszych barkach. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na pastę do zębów i szczotkowanie oraz technikę mycia zębów. Jednak niektóre substancje zawarte w pastach do zębów, mogą co prawa wspomagać nas w walce z chorobami jamy ustnej, ale negatywnie wpływać na przykład na stan kości.
Pasty wybielające są szkodliwe dla zębów
Cząsteczki materiałów ściernych wchodzące wich składu niszczą szkliwo zębów, podobnie jak proszek czyszczący, który rysuje kuchenkę. W sumie istnieje pięć poziomów ścieralności pasty. Na opakowaniu jest oznaczony indeksem RDA (Radioactive Dentin Abrasion) i wskazuje wielkość cząstek. Wybierając pastę wybielającą dla dorosłych, należy wiedzieć, że jej optymalny poziom ścieralności to RDA 70-120. Pasty o wysokim poziomie ścieralności (120-160) w stomatologii zaleca się stosować do czyszczenia szkliwa pigmentowanego nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
Pasty zawierające środki antyseptyczne są niebezpieczne
To prawda, jeśli stale używasz takich past. Z reguły pasty zawierające środki antyseptyczne (triklosan, chlorheksydyna, heksytydyna) są przepisywane na choroby zapalne dziąseł. Takimi pastami należy myć zęby nie dłużej niż dwa tygodnie z rzędu. Przy ich częstym stosowaniu środki antyseptyczne przeznaczone do niszczenia tylko szkodliwych bakterii mogą zacząć wpływać na pożyteczne organizmy w naszym ciele. Należy pamiętać, że pasty do zębów zawierające środki antyseptyczne jako główne składniki są uważane za nieszkodliwe, ale w celu ich prawidłowego stosowania należy skonsultować się z lekarzem.
Triksolan
Triksolan to substancja chemiczna powszechnie dodawana do produktów konsumenckich w celu zabicia bakterii. Jednocześnie okazało się, że może być szkodliwa dla naszych kości. Wyższe poziomy triklosanu w moczu są związane z niższą gęstością mineralną kości w kości udowej i kręgosłupa lędźwiowego oraz zwiększały ryzyko osteoporozy u kobiet w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza kobiet po menopauzie. Wykazano, że Triklosan wpływa na gęstość mineralną kości w komórkach. Triklosan jest szeroko stosowany w różnych produktach, w tym w mydłach, pastach do zębów i płynach do płukania ust. Chociaż amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zakazała stosowania tej substancji chemicznej w środkach do dezynfekcji rąk, nadal jest używana w innych produktach. Według FDA triklosan powoduje zmniejszenie poziomu niektórych hormonów tarczycy i wiąże się z dodatkowym ryzykiem uodpornienia niektórych bakterii na antybiotyki. Do badania tej zależności zebrano dane dotyczące prawie 1900 kobiet, które wzięły udział w amerykańskim badaniu National Health and Nutrition Examination Survey w latach 2005-2010. Okazało się, że kobiety z wysokim poziomem triklosanu w moczu częściej miały osłabienie kości. To badanie dostarcza ostrzegawczych danych na temat jeszcze jednego potencjalnego niekorzystnego wyniku zdrowotnego związanego z narażeniem na nadużyty triklosan o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Konsumenci mogą ograniczyć narażenie na triklosan, nie używając pasty do zębów zawierającej triklosan i unikając przeciwdrobnoustrojowych produktów konsumenckich z dodatkiem triklosanu, w tym odzieży, przyborów kuchennych, artykułów biurowych i szkolnych, dywanów i powierzchni stacji roboczych.
Warto przeczytać
- 10 września 2024
Wyrwanie zęba to procedura medyczna, która zwykle jest niezbędna w przypadku uszkodzonych lub chorych zębów. Proces ten, choć powszechny, wymaga odpowiedniej...
Czytaj dalej- 28 maja 2022
Przekłuwanie jamy ustnej jest popularną formą plastyki ciała, ale to, że jest popularne, nie oznacza, że jest bezpieczne. Kiedy pacjenci w The Yuma Dentist pytają o...
Czytaj dalej