Choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają milionów ludzi na świecie. Choroby sercowo-naczyniowe są obecnie główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności w naszym kraju.
Zapalenie ozębnej.
Najnowsze badania medyczne wskazują na możliwy związek między rozwojem paradontozy a chorobami układu krążenia. Jedna z teorii głosi, że bakterie i białka w ostrej fazie zapalenia dziąseł mogą przedostać się do krwiobiegu, powodując szereg niekorzystnych skutków dla układu sercowo-naczyniowego. Niedawne badanie miało na celu prześledzenie związku między obecnością mikroorganizmów powodujących zapalenie przyzębia a zgrubieniem ścian naczyń krwionośnych, które jest głównym objawem chorób układu krążenia. Po zbadaniu próbek od ponad 650 pacjentów lekarze stwierdzili, że bardziej znaczący stopień zgrubienia ścianek naczyń krwionośnych związany jest z obecnością tych samych typów bakterii, które powodują rozwój paradontozy.
Rozpoznanie
Rozpoznanie zapalenia przyzębia i opracowanie kursu jego leczenia w każdym indywidualnym przypadku wymaga kompleksowej oceny stanu zdrowia pacjenta. W przypadku pacjentów z grup ryzyka lub z chorobami układu krążenia w wywiadzie konieczna jest ocena stopnia zaawansowania i czasu trwania choroby, obecności chorób współistniejących, np. cukrzycy, która może wpływać na przebieg choroby układu krążenia, a także ocena powiązane czynniki ryzyka chorób przyzębia. Oprócz powyższego dentysta może skonsultować się z lekarzem w celu określenia ciężkości przypadku, zaplanowania przebiegu leczenia i oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Znaczenie bakterii
Kontrolowanie wzrostu bakterii i usuwanie błony bakteryjnej z okolic nad- i poddziąsłowych ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia. Można to osiągnąć dzięki połączeniu przestrzegania zasad higieny jamy ustnej w domu i regularnego, profesjonalnego czyszczenia zębów, a także „wyrównywania” korzeni zębów. Nauczanie pacjentów o higienie jamy ustnej powinno być integralną częścią każdego leczenia, zwłaszcza u pacjentów z grupy ryzyka, takich jak osoby już cierpiące na choroby układu krążenia. Leczenie powinno zwracać maksymalną uwagę na profilaktykę paradontozy i procesów zapalnych w jamie ustnej, co jest niezwykle ważne w zapobieganiu powikłaniom stomatologicznym, którym często towarzyszą choroby układu sercowo-naczyniowego.
Objawy i oznaki
Choroba dziąseł może być przez nas łatwo rozpoznana nawet samodzielnie. Występuje wtedy zaczerwienienie, obrzęk dziąseł i bolesność po dotknięciu. Dziąsła krwawią podczas jedzenia, szczotkowania lub nitkowania zębów. Zauważysz ropne pęcherze lub inne oznaki infekcji wokół dziąseł i zębów. Dziąsła wydają się „ślizgać” po powierzchni zęba. Często odczuwasz nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach. Niektóre zęby wypadają lub odsuwają się od innych zębów. Mycie zębów i regularne kontrole stomatologiczne to najlepszy sposób zapobiegania chorobom dziąseł. Należy myć zęby dwa razy dziennie wygodną szczoteczką o miękkim włosiu, która dociera do powierzchni każdego zęba. Powinieneś także codziennie myć zęby nicią dentystyczną i regularnie dbać o higienę jamy ustnej u dentysty.
Warto przeczytać
- 10 września 2024
Wyrwanie zęba to procedura medyczna, która zwykle jest niezbędna w przypadku uszkodzonych lub chorych zębów. Proces ten, choć powszechny, wymaga odpowiedniej...
Czytaj dalej- 28 maja 2022
Przekłuwanie jamy ustnej jest popularną formą plastyki ciała, ale to, że jest popularne, nie oznacza, że jest bezpieczne. Kiedy pacjenci w The Yuma Dentist pytają o...
Czytaj dalej