Choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają milionów ludzi na świecie. Choroby sercowo-naczyniowe są obecnie główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności w naszym kraju.

Zapalenie ozębnej.

Najnowsze badania medyczne wskazują na możliwy związek między rozwojem paradontozy a chorobami układu krążenia. Jedna z teorii głosi, że bakterie i białka w ostrej fazie zapalenia dziąseł mogą przedostać się do krwiobiegu, powodując szereg niekorzystnych skutków dla układu sercowo-naczyniowego. Niedawne badanie miało na celu prześledzenie związku między obecnością mikroorganizmów powodujących zapalenie przyzębia a zgrubieniem ścian naczyń krwionośnych, które jest głównym objawem chorób układu krążenia. Po zbadaniu próbek od ponad 650 pacjentów lekarze stwierdzili, że bardziej znaczący stopień zgrubienia ścianek naczyń krwionośnych związany jest z obecnością tych samych typów bakterii, które powodują rozwój paradontozy.

Rozpoznanie

Rozpoznanie zapalenia przyzębia i opracowanie kursu jego leczenia w każdym indywidualnym przypadku wymaga kompleksowej oceny stanu zdrowia pacjenta. W przypadku pacjentów z grup ryzyka lub z chorobami układu krążenia w wywiadzie konieczna jest ocena stopnia zaawansowania i czasu trwania choroby, obecności chorób współistniejących, np. cukrzycy, która może wpływać na przebieg choroby układu krążenia, a także ocena powiązane czynniki ryzyka chorób przyzębia. Oprócz powyższego dentysta może skonsultować się z lekarzem w celu określenia ciężkości przypadku, zaplanowania przebiegu leczenia i oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Znaczenie bakterii

Kontrolowanie wzrostu bakterii i usuwanie błony bakteryjnej z okolic nad- i poddziąsłowych ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia. Można to osiągnąć dzięki połączeniu przestrzegania zasad higieny jamy ustnej w domu i regularnego, profesjonalnego czyszczenia zębów, a także „wyrównywania” korzeni zębów. Nauczanie pacjentów o higienie jamy ustnej powinno być integralną częścią każdego leczenia, zwłaszcza u pacjentów z grupy ryzyka, takich jak osoby już cierpiące na choroby układu krążenia. Leczenie powinno zwracać maksymalną uwagę na profilaktykę paradontozy i procesów zapalnych w jamie ustnej, co jest niezwykle ważne w zapobieganiu powikłaniom stomatologicznym, którym często towarzyszą choroby układu sercowo-naczyniowego.

Objawy i oznaki

Choroba dziąseł może być przez nas łatwo rozpoznana nawet samodzielnie. Występuje wtedy zaczerwienienie, obrzęk dziąseł i bolesność po dotknięciu. Dziąsła krwawią podczas jedzenia, szczotkowania lub nitkowania zębów. Zauważysz ropne pęcherze lub inne oznaki infekcji wokół dziąseł i zębów. Dziąsła wydają się „ślizgać” po powierzchni zęba. Często odczuwasz nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach. Niektóre zęby wypadają lub odsuwają się od innych zębów. Mycie zębów i regularne kontrole stomatologiczne to najlepszy sposób zapobiegania chorobom dziąseł. Należy myć zęby dwa razy dziennie wygodną szczoteczką o miękkim włosiu, która dociera do powierzchni każdego zęba. Powinieneś także codziennie myć zęby nicią dentystyczną i regularnie dbać o higienę jamy ustnej u dentysty.

Warto przeczytać