Niewiele jest urazów stomatologicznych gorszych niż złamanie przedniego zęba. Złamany przedni ząb upośledza zdolność jedzenia i mówienia, a do tego dochodzi zakłopotanie związane z brakiem tak kluczowej części uśmiechu.

Czas tuż po złamaniu lub utracie przedniego zęba wymaga podejmowania szybkich decyzji na podstawie rzetelnych informacji. Podobnie jak w przypadku wielu zagadnień medycznych, istnieje wiele mitów i starych bajek o tym, co należy lub nie należy robić.

Pozwól nam pomóc oddzielić fakty od fikcji, dzięki czemu można dostać się na torze w kierunku przywrócenia uśmiechu szybko.

Jaki jest status Twojego złamanego przedniego zęba?

Wszystkie informacje w tym poście dotyczą urazów dentystycznych, które występują w wyniku urazu, a nie z powodu próchnicy zębów. Złamany przedni ząb brzmi prosto, ale w rzeczywistości istnieje kilka odmian urazów, które mogą wystąpić u danej osoby. Każdy z nich ma swoje własne objawy i plan leczenia:

Luźny ząb

Czy wiesz, że zęby mogą mieć wstrząśnienie mózgu? Wstrząśnienie zęba to inna nazwa dla rozchwiania zęba w wyniku uderzenia w jamę ustną. Zazwyczaj towarzyszy mu krwawienie i łagodny lub umiarkowany ból.

Jeśli Twój ząb jest nadal w porządku, ale trochę się obluzował, możesz czuć się szczęściarzem, ponieważ uniknąłeś najgorszego. Może to być prawda, ale nie oznacza to, że możesz usiąść wygodnie i się zrelaksować. W zależności od siły uderzenia, ząb może mieć uszkodzony korzeń lub zostać wepchnięty do szczęki, a żadna z tych rzeczy nie jest dla Ciebie widoczna.

Z tego powodu ważne jest, aby jak najszybciej po wystąpieniu wstrząśnienia mózgu zgłosić się do stomatologa w nagłym wypadku.

dentysta

Złamany ząb

Złamanie zęba ma miejsce, gdy znaczna część zęba zostanie wybita, często odsłaniając jego korzenie i miazgę. Będzie to wyglądało jak mieszanina białych, ciemnych i czerwonych obszarów. Jeśli masz złamany ząb, prawdopodobnie będziesz odczuwał umiarkowany lub silny ból i poczujesz potrzebę jak najszybszej wizyty u dentysty. Złamane zęby pozostawione bez leczenia mogą powodować silny ból, infekcję, obrzęk i potencjalne zagrożenie medyczne.

Wyrwany ząb (Tooth Avulsion)

Ząb, który został całkowicie wybity, znany również jako wyrwanie zęba, powoduje największe krwawienie spośród tych trzech urazów. Podobnie jak w przypadku każdej innej rany, uciskaj to miejsce, aby zatrzymać krwawienie. Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu 30 minut lub jeśli w przeszłości wystąpiły problemy z krzepnięciem krwi po urazie, należy udać się na pogotowie.

Jeśli uda Ci się znaleźć ząb, umieść go w mleku (lub wodzie albo ślinie, jeśli mleko nie jest dostępne), aby zachować go do czasu, aż będziesz w stanie dostać się do dentysty. Nie należy dotykać korzenia zęba ani próbować go szorować.

Nagły przypadek stomatologiczny - czego należy spodziewać się u dentysty

W większości przypadków dentysta wykona zdjęcie rentgenowskie uszkodzonego miejsca, aby określić powagę sytuacji, a następnie stworzy plan leczenia tymczasowego i stałego w zależności od powagi urazu.

Każda sytuacja jest inna, ale jeśli oryginalny ząb może być uratowany, dentysta zazwyczaj stara się go uratować. Jeśli ząb przedni jest złamany, może zostać połączony z zębami po obu stronach, aby utrzymać go w stabilnej pozycji podczas leczenia. W przypadku zęba wybitego dentysta może podjąć próbę ponownego włożenia zęba. Jeżeli ząb można ponownie wstawić, jest to najlepszy scenariusz, jednak należy liczyć się z kilkoma wizytami kontrolnymi u stomatologa w celu monitorowania gojenia się zęba.

Jeśli złamanego przedniego zęba nie da się uratować, lekarz omówi z Państwem możliwości krótko- i długoterminowego zastąpienia zęba. Mogą one obejmować koronę, most, implant lub częściową protezę.

Szybko uzyskaj pomoc

Twój ząb nie zagoi się sam, dlatego ważne jest, abyś jak najszybciej po wystąpieniu urazu udał się do dentysty. Zaniechanie poszukiwania pomocy medycznej może doprowadzić do infekcji lub możliwości, że częściowo uszkodzony ząb będzie wymagał całkowitej ekstrakcji.

Warto przeczytać