Nieświeży oddech jest przyczyną dyskomfortu i pojawienia się kompleksów u osoby dorosłej cierpiącej na nieświeży oddech. Co sprawia, że masz nieświeży oddech? Jak możesz się go pozbyć?

Przyczyny nieświeżego oddechu

Najpierw dowiedz się, jakie są przyczyny nieświeżego oddechu. Nowoczesne gabinety stomatologiczne wyposażone są w sprzęt, który pozwala w łatwy sposób zdiagnozować nieświeży oddech oraz zidentyfikować przyczyny tej dolegliwości. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich oddech jest nieświeży, ponieważ nie mogą go poczuć. Jeśli podejrzewasz, że masz nieświeży oddech, możesz udać się do dentysty i poddać się badaniu lub spróbować samodzielnie zidentyfikować oznaki cuchnącego oddechu. Pamiętaj, że najlepiej jest spróbować wykryć nieświeży oddech w środku lub na koniec dnia. Wiele past do zębów lub gum do żucia maskuje nieprzyjemne zapachy, dlatego test najlepiej wykonać 3-5 godzin po ich użyciu.

Co może powodować nieświeży oddech?

Istnieje wiele przyczyn nieświeżego oddechu (halitozy). Często to stosowanie niespełniających norm produktów higienicznych. Szczoteczka powinna być zwrotna, mieć średnią sztywność i ruchomą główkę, która jest w stanie wniknąć w trudno dostępne miejsca. O jamę ustną należy dbać przynajmniej 2 razy dziennie, ponieważ bakterie próchnicogenne nieustannie wytwarzają siarkowodór, który powoduje nieświeży oddech. Nieświeży oddech u palaczy występuje na tle długotrwałego palenia i przewlekłych chorób zębów. Fragmenty zgniłego jedzenia, które utknęły w próchnicowych ubytkach, nasilają objawy nieświeżego oddechu. Zapach jest często spowodowany chorobami układu pokarmowego (na przykład zapaleniem żołądka). Spożywanie dużej ilości fast foodów i produktów bogatych w proste węglowodany, napoje gazowane mogą powodować nieświeży oddech. Ryzykiem obarczone są również osoby, które mają:

• zaburzenia endokrynologiczne;

• nadwagę;

• zaburzenia hormonalne;

• problemy z funkcjonowaniem gruczołów ślinowych;

• skłonność do tworzenia się gazów (wzdęcia);

• zaburzenia niedoboru odporności;

• procesy zapalne i infekcyjne w jamie ustnej;

• zaburzenia mikroflory jelitowej.

Jak się tego pozbyć?

Pozbądź się nieświeżego oddechu, zmieniając swoje podejście do odżywiania i codziennej higieny. Stosuj wysokiej jakości pasty do zębów i żele znanych producentów, które skutecznie usuwają płytkę bakteryjną, zapobiegają próchnicy i eliminują nieświeży oddech. Używaj ultradźwiękowych szczoteczek do zębów, ponieważ ich włosie czyści resztki jedzenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Użyj nici dentystycznej, aby oczyścić przestrzenie między zębowe z resztek jedzenia, które żywią się bakteriami, które tworzą nieświeży zapach w ustach. W niektórych przypadkach niektóre pokarmy, takie jak jabłka, marchewki, brokuły, szpinak, brukselka i inne warzywa, mogą pomóc w redukcji nieprzyjemnych zapachów. Jednak przede wszystkim powinieneś skontaktować się ze swoim dentystą. Zwróć uwagę na język. To nie przypadek, że lekarze nazywają to „lustrem żołądka”. Gęsta biała lub żółta płytka wskazuje na problemy z układem pokarmowym i sama może być źródłem ciężkiego zapachu. Skonsultuj się z gastroenterologiem, przepisze ci określoną dietę. Poradzi ci nie tylko szczotkować zęby, ale także język.

Warto przeczytać