Kiedy dentysta może odmówić czyszczenia zębów? Kiedy stara się chronić Twoje zdrowie.

Wyobraź sobie taki scenariusz: Jesteś w domu, myjesz zęby, podczas swojej normalnej rutyny. Może nitkujesz zęby codziennie, a może nie. Podczas szczotkowania zauważasz, że Twoje zęby wydają się być nieco dłuższe. Może wydają się bardziej oddalone od siebie, albo trochę się przesunęły. Może żujesz dużo gumy, bo współmałżonek mówi ci, że twój oddech jest zły, nawet po szczotkowaniu. Może zauważyłeś odrobinę krwi na szczoteczce, na nici dentystycznej lub w zlewie. Może jest jej więcej niż trochę. Może czujesz delikatność dziąseł, zauważasz zaczerwienienie lub opuchliznę. Decydujesz, że może nadszedł czas, aby udać się na przegląd stomatologiczny.

Twój dentysta lub higienistka wykonują badanie i przeglądają zdjęcia rentgenowskie. Sondują okolice dziąseł i istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz ochotę wyskoczyć z fotela. Wtedy mówią Ci coś, czego być może nigdy wcześniej nie słyszałeś, a może słyszałeś o tym podczas poprzednich wizyt, ale nie sądziłeś, że ma to znaczenie.

Masz chorobę dziąseł. Zapalenie przyzębia, mówiąc dokładnie.

Twój dentysta pokazuje Ci zdjęcia rentgenowskie, które ujawniają postępujący ubytek kości i odkładanie się kamienia nazębnego. Pokazują wielkość kieszonek między dziąsłami a zębami, w których gromadzą się bakterie powodujące przewlekłe i ogólnoustrojowe zakażenia oraz reakcję immunologiczną w postaci zapalenia. Wyjaśniają powszechną procedurę leczenia, zwaną skalowaniem i root planingiem. Wyjaśniają różnicę między głębokim czyszczeniem dentystycznym a regularnym czyszczeniem. Głębokie czyszczenie to procedura leczenia, która wymaga znieczulenia i kilka wizyt kontrolnych, aby upewnić się, że infekcja została usunięta, a dziąsła się goją.

Dobrze, mówisz. Wrócę i zrobię to innego dnia. Czy może Pan po prostu wyczyścić moje zęby, abym mógł wyruszyć w drogę? Wtedy twój dentysta mówi coś, czego nigdy nie myślałeś, że usłyszysz: Przykro mi, ale nie.

dentysta

Co to jest zapalenie przyzębia?

Zapalenie przyzębia to przewlekła infekcja. Zapalenie przyzębia jest chorobą. Bakterie gromadzą się w kieszonkach i przestrzeniach poniżej linii dziąseł, wokół kamienia (płytki nazębnej), który nagromadził się, zazwyczaj z powodu rzadkiego używania nici dentystycznej i nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Bakterie wydzielają kwasy, które rozpuszczają tkankę kostną łączącą zęby i kości szczęki.

Nieleczona, przewlekła infekcja może postępować i będzie postępować. Stracisz zęby, a kość szczęki będzie nadal ulegać ubytkom kostnym, których nie będzie można odzyskać ani odtworzyć. Nie próbujemy Cię przestraszyć, po prostu stwierdzamy fakty. Zapalenie przyzębia jest, dosłownie, objawem niszczenia się Twojego organizmu w desperackiej próbie zwalczenia przewlekłej infekcji. To nie jest oferta handlowa, to diagnoza i znak poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej w najbliższej przyszłości.

Podobnie jak w przypadku innych zawodów medycznych, w stomatologii obowiązuje standard opieki, który reguluje, jaki rodzaj leczenia możemy zapewnić w oparciu o stan zdrowia jamy ustnej danej osoby. Zapalenie przyzębia jest uważane za dużą czerwoną flagę, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej. Przewlekła i ogólnoustrojowa infekcja w jakimkolwiek innym obszarze ciała powinna być natychmiast leczona i rozwiązywana - w przypadku jamy ustnej nie jest inaczej.

Różnica: Głębokie czyszczenie zębów a regularne czyszczenie

Zwykłe czyszczenie, które koncentruje się na linii dziąseł i powyżej niej, może naruszyć kolonie bakterii, uwalniając je do krwiobiegu i reszty organizmu. Zwykłe czyszczenie poleruje zęby, a głębokie czyszczenie usuwa kolonie bakterii z jamy ustnej. Dlatego tak naprawdę nie ma porównania między głębokim czyszczeniem zębów a regularnym czyszczeniem.

Więc nie, nie możemy czyścić zębów, gdy masz nieleczone zapalenie przyzębia. Jest to sprzeczne z naszymi standardami etycznymi i zawodowymi. To nie jest z najlepszych interesów w sercu. Może to Cię rozzłościło - to bardzo częsta reakcja pacjentów, którzy otrzymują taką diagnozę. Być może przestraszyliśmy Cię. Nie jest naszym zamiarem stosowanie taktyki straszenia, jeśli chodzi o diagnozę i leczenie.

Co więc powinieneś zrobić? Wściekaj się, zasięgnij drugiej opinii, ale cokolwiek zrobisz, zacznij działać. Choroba dziąseł jest uleczalna, uleczalna, a co najważniejsze, można jej zapobiec. Jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, są szanse, że leczenie głębokiego czyszczenia jest pokryte. Jeśli jesteś w ciąży, szukaj leczenia od razu - choroby dziąseł są powiązane z przedwczesnym porodem i dziećmi z niską masą urodzeniową. Jeśli masz problemy z wiązaniem końca z końcem, Illinois rozszerzyło zakres opieki zdrowotnej dla dorosłych, w tym dla osób w ciąży - sprawdź, czy się kwalifikujesz. Zrób plan. Zapytaj nas, jak możemy ci pomóc.

Pacjenci, którzy mieli leczone zapalenie przyzębia w naszym gabinecie, wielokrotnie mówili nam, o ile lepiej się czują po leczeniu. Nie tylko w ustach, ale w całym ciele. To niesamowite, jak ciężko organizm może pracować, aby odeprzeć infekcję ogólnoustrojową, i jakie żniwo może to zebrać na poziomie energii i ogólnym stanie zdrowia. Pacjenci, którzy wrócili na kolejne wizyty kontrolne i regularne czyszczenie zębów po leczeniu donoszą, że szczotkowanie i nitkowanie zębów jest łatwiejsze i nie jest już bolesne. Ich partnerzy z przyjemnością całują ich ponownie, ponieważ ich chroniczny nieświeży oddech zniknął. Co najważniejsze, nasi pacjenci są w stanie zachować swoje naturalne zęby na długie lata.

Kto wiedział, że zdrowie jamy ustnej, a nawet całego ciała może spoczywać na stomatologa mówiąc ci "nie"?

Warto przeczytać