Choroby przyzębia, paradontoza, zapalenie dziąseł - te nazwy są dobrze znane, ale nie wszyscy pacjenci znają różnicę między nimi. Wspólną rzeczą dla pierwszych dwóch jest to, że podczas ich rozwoju połączenie między korzeniem zęba a tkanką kostną szczęki jest całkowicie niszczone z czasem.

Zapalenie dziąseł: przyczyny i leczenie

Głównym powodem jest niewłaściwa pielęgnacja zębów, ignorowanie pierwszych „dzwonków”, takich jak krew na szczoteczce podczas mycia zębów, nieświeży oddech. Często powodem jest brak pewnych witamin - D, C, A, E, P, K, całej grupy witamin B. W jamie ustnej człowieka stale obecne są różne mikroorganizmy, których pożywieniem są resztki pokarmu na dziąsłach i zębach. W wyniku żywotnej aktywności tych bakterii początkowo miękka płytka nazębna na zębach twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Osady kamienia nazębnego negatywnie wpływają na dziąsła. Te ulegają stanom zapalnym i słabną. Hormonalne zaburzenia w organizmie są silnym bodźcem do zaostrzenia procesu zapalnego. Dlatego kobiety w ciąży, nastolatki i osoby z problemami układu hormonalnego są najbardziej podatne na choroby dziąseł. Choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym dziąseł wokół określonego zęba. Jednocześnie stan zapalny nie wpływa na tkankę zębową, nie niszczy samego zęba, dość łatwo go wyleczyć. Zapalenie dziąseł występuje również po urazach, spowodowanych nieprawidłowo dopasowanymi protezami, w wyniku uszkodzenia dziąseł przez nierównomierne wypełnienie.

Choroby serca

Niedawno dentyści, badacze i lekarze zaczęli badać związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia. Jednym z obszarów, na których się skupili, jest związek między chorobami dziąseł a chorobami serca. Choroba serca odnosi się do wielu schorzeń, w tym zawału serca i udaru. Choroby serca spowodowane są zwężeniem lub zablokowaniem ważnych naczyń krwionośnych.

Niektóre badania naukowe wskazują na związek między chorobami dziąseł a chorobami serca. W jednym badaniu naukowcy przyjrzeli się osobom, które miały zarówno choroby dziąseł, jak i choroby serca. Odkryli, że osoby, które zadbały o odpowiednie leczenie z powodu choroby dziąseł – 40 procent rzadziej cierpiały na choroby serca. Odkrycia te potwierdzają pogląd, że zdrowie dziąseł wpływa na zdrowie serca. Okazało się, że choroba dziąseł zwiększa ryzyko chorób serca o około 20 procent. Choroba dziąseł może zwiększać ryzyko chorób serca, ponieważ zapalenie dziąseł i bakterie może ostatecznie doprowadzić do zwężenia ważnych tętnic. Choroby dziąseł i zdrowie jamy ustnej mogą być również związane z innymi schorzeniami, takimi jak:

• Osteoporoza: niższa gęstość kości może doprowadzić do utraty zębów z powodu słabych kości

• Choroby układu oddechowego: bakterie w jamie ustnej mogą przenosić się do płuc i powodować infekcje, takie jak zapalenie płuc. Jest to bardziej powszechne u osób z chorobami przyzębia.

• Rak: choroba dziąseł może zwiększać ryzyko niektórych postaci raka, takich jak rak nerek, trzustki i krwi.

• Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): badania pokazują związek między RZS a chorobą dziąseł. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Badania wskazują, że osoby z cukrzycą są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju chorób dziąseł. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększonym stanem zapalnym i ogólnie większym ryzykiem infekcji. Ryzyko zmniejsza się, jeśli kontrolujesz cukrzycę.

Warto przeczytać