Ból zęba jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych i wyniszczających rodzajów bólu. Potrafi doprowadzić do szaleństwa każdego dorosłego, a co dopiero małe dzieci. Jak można zwalczyć ból zęba, aby pomóc dziecku szybko, skutecznie i jednocześnie nie zaszkodzić jego zdrowiu?

Kiedy zęby bolą?

W dzieci powszechna jest wrażliwość szkliwa zębów. Dzieje się tak, gdy uzębienie szyjki zęba jest odsłonięte, zwłaszcza przy dolegliwościach neurologicznych, zaburzeniach metabolicznych. Ząbkowanie. Bardzo nieprzyjemne odczucia w dziąsłach u niemowląt od 4 do 5 miesiąca życia. U niemowląt dziąsła czerwienieją – dziecko obficie się ślini. Maluch wciąga wszystko do ust i próbuje podrapać bolące miejsce wszelkimi dostępnymi środkami. Zapalenie jamy ustnej. Występuje po utracie zęba mlecznego lub usunięciu chorego zęba. Czasami pojawia się próchnica lub ciężki stan zapalny, któremu towarzyszy pojawienie się wrzodu z dziąseł.

Leki

Dziś w aptekach jest ogromna różnorodność wszelkiego rodzaju środków przeciwbólowych, a to tylko komplikuje wybór rodziców, ponieważ dziecko nie może przyjmować silnego leku, ale jednocześnie konieczne jest jak najszybsze udzielenie pomocy. Silne leki przeciwbólowe dla dorosłych nie są wskazane dla dzieci. Jednocześnie miejscowe maści i żele niestety nie łagodzą ostrego bólu zęba. Tylko na chwilę (około pół godziny) łagodzą cierpienie dziecka. Wskazane jest stosowanie produktów zawierających nalewkę z kwiatów rumianku oraz aktywny środek znieczulający, która łagodzi ból i zmniejsza obrzęk dziąseł. Żel powoduje obfite wydzielanie śliny, dlatego podawanie go niemowlętom jest niepożądane, chociaż nie ma do tego bezpośrednich przeciwwskazań. W przypadku starszych dzieci żel dentystyczny można bezpiecznie stosować w celu złagodzenia bólu. W odróżnieniu od innych preparatów miejscowych wnika głęboko w tkanki, a dzięki gęstej konsystencji długo utrzymuje się na dziąsłach. Dlatego jego działanie przeciwbólowe jest dłuższe - około 2 godzin.

Czego nie dawać

Niedawno amerykańska FDA wydała zakaz stosowania 2% roztworu lidokainy przeznaczonego dla dzieci i noworodków w celu złagodzenia bólu związanego z ząbkowaniem. Ten zakaz został opublikowany jako dodatek do zakazu stosowania maści doustnych do podobnych celów. W niektórych krajach wydziały zdrowia również wydały podobne ostrzeżenie w świetle zwiększonego ryzyka poważnych skutków ubocznych.

Zabrania się stosowania doustnych maści z lidokainą w celu złagodzenia bólu ząbkowania u noworodków w związku z poważnymi skutkami ubocznymi, takimi jak drgawki, zaburzenia tlenu, zaburzenia pracy mózgu, choroby serca i śmierć. Leki wywołujące znieczulenie miejscowe, takie jak benzokaina, mogą powodować rzadkie, ale ciężkie działanie niepożądane zwane metamoglobinemią, stan, w którym wymiana tlenu jest upośledzona z powodu zwiększonego poziomu metaglobeliny. Ta sytuacja jest niezwykle zagrażająca życiu. Jeśli chcesz użyć danego leku, sprawdź, jaki jest aktywny składnik leku. W razie wątpliwości należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Preparaty zawierające salicylan choliny - można stosować tylko wtedy, gdy inne środki nie pomagają. Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi dawkowania.

Warto przeczytać