Zaszczepienie dziecku prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej powinno rozpocząć się już w od najmłodszych lat. Wiele czynników może wpływać na zdrowie i kształtowanie jamy ustnej dziecka na długo przed wyrznięciem się pierwszych zębów.

Kiedy pojawiają się ząbki?

Pierwsze zęby dziecka pojawiają się zwykle w wieku około szóstego miesiąca życia, więc w przypadku niemowląt nie wymaga się rutynowych zabiegów higieny jamy ustnej, takich jak szczotkowanie i nitkowanie zębów. Jednak niemowlęta mają również specjalne potrzeby w zakresie higieny jamy ustnej, o których każdy rodzic musi wiedzieć. Obejmują one zapobieganie próchnicy wczesnej dzieciństwa (zwanej próchnicą butelkową) oraz zaspokajanie zapotrzebowania rozwijających się zębów dziecka na fluor. Próchnica wczesnodziecięca rozwija się, gdy niemowlę często i nadmiernie spożywa płyny zawierające cukier. Należą do nich mleko, mleko modyfikowane i soki owocowe. Po każdym karmieniu wytrzyj zęby i dziąsła dziecka miękką, wilgotną szmatką lub kompresem z gazy.

Fluor

Fluor jest korzystny dla zębów mlecznych jeszcze przed ich pojawieniem. Pomaga wzmocnić szkliwo zębów dzieci na etapie formowania. Jeśli woda pitna jest fluoryzowana, zwykle zawiera wystarczającą ilość fluoru, aby zapewnić prawidłowy rozwój zębów. Możesz dowiedzieć się, czy i ile fluoryzacji ma twoja woda, dzwoniąc do lokalnego zakładu wodociągowego. Jeśli woda pitna w twojej okolicy nie jest fluoryzowana lub nie zawiera wystarczającej ilości fluoru, poproś swojego dentystę lub pediatrę o przepisanie dziecku kropli z fluorem do codziennego użytku. Jeśli używasz wody butelkowanej do picia i gotowania, poinformuj o tym swojego pediatrę i dentystę. Mogą codziennie przepisywać dziecku suplementy fluoru.

Wskazówki dla rodziców dotyczące pielęgnacji jamy ustnej dziecka

Z reguły pierwszy ząb wyrzyna się u dziecka w wieku 6-8 miesięcy. Do tego czasu do pielęgnacji jamy ustnej należy używać serwetek lub wacików. Aby zapobiec rozwojowi kandydozy (pleśniawki) raz lub dwa razy w tygodniu, zaleca się przetarcie ust dziecka serwetką zwilżoną słabym roztworem wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej). Siekacze (przednie zęby) dolnej i górnej szczęki jako pierwsze wyrzynają się w jamie ustnej. Do czyszczenia zębów mlecznych w wieku do 1 roku można użyć specjalnych patyczków lub serwetek z gazy. Należy pamiętać, że pojedynczy ząb wymaga takiej samej starannej pielęgnacji jak w przypadku starszych dzieci. Od pierwszego roku życia możesz zacząć używać szczoteczki do zębów do pielęgnacji jamy ustnej dziecka. W takim przypadku włosie powinno być bardzo, bardzo miękkie, a głowica robocza powinna być bardzo mała. Rano i wieczorem musisz dokładnie wyczyścić każdy ząb dziecka ze wszystkich stron. Pasta do zębów dla bardzo małych dzieci powinna być wykonana w postaci żelu, czyli zawierać minimalną ilość substancji ściernych (czyszczących) i nie zawierać w ogóle fluoru. Faktem jest, że chociaż fluor jest dobry dla zębów, to w tak młodym wieku można go przedawkować, co będzie miało destrukcyjny wpływ na zęby. W końcu dość trudno jest kontrolować, ile pasty dziecko połknie podczas zabiegu higienicznego. Dzieci poniżej 3 roku życia mogą przypadkowo połknąć od 30% do 60% pasty do zębów.

Warto przeczytać