Zdrowie i piękno zębów zależy nie tylko od higieny, ale także od wielu drobiazgów, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotne. Obejmuje to zmianę szczoteczki do zębów.

Mycie zębów to za mało

Okazuje się, że regularne mycie zębów wysokiej jakości pastą to za mało, trzeba zmieniać samo narzędzie czyszczące i z określoną częstotliwością. Mycie zębów polega na bezpośrednim kontakcie z zębami, dziąsłami i błonami śluzowymi. Znajdujące się na nim drobnoustroje mogą wywołać infekcję, choroby jamy ustnej i mogą wnikać w głąb organizmu, powodując negatywne konsekwencje zdrowotne. Dlatego należy je utrzymywać w nieskazitelnej czystości. Podczas użytkowania szczoteczka traci nie tylko swój pierwotny wygląd - gromadzi drobnoustroje, które dostają się tam podczas czyszczenia jamy ustnej. W nowym środowisku zaczynają się one aktywnie rozmnażać. W pierwszych tygodniach nie jest to dla nas groźne - liczba bakterii jest niewielka i nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Jednak już po kilku miesiącach jest ich zbyt wiele. Organizmy te zaczynają się przemieszczać do naszych zębów i dziąseł. Według badań na powierzchni szczoteczki może żyć nawet sto milionów bakterii. Dlatego eksperci nalegają na regularną wymianę narzędzi higienicznych.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Badania wykazały, że najbezpieczniejszy okres używania szczoteczki do zębów to trzy miesiące. Dokładnie raz na trzy miesiące należy wymienić szczoteczkę. Trzy miesiące to optymalny okres użytkowania, podczas którego szczoteczka nie stanowi zagrożenia i w pełni spełnia swoją główną funkcję - usuwa z zębów brud, resztki jedzenia i napojów, płytkę nazębną, bakterie. Podczas użytkowania włosie traci swoje walory użytkowe – włosie zaczyna się kłębić, gorzej myję zęby, przepuszcza brud i nie jest w stanie dostać się w niektóre miejsca. Jednak odpowiedź na pytanie „jak często należy zmieniać szczoteczkę” nie zawsze jest jednoznaczna. W niektórych przypadkach wymiana jest wymagana wcześniej.

Kiedy wcześniej wymienić szczoteczkę?

Po przebytych chorobach zakaźnych (grypa, opryszczka, SARS). Nawet po całkowitym wyzdrowieniu na kosmkach pozostają bakterie chorobotwórcze, które mogą wywołać ponowną infekcję. Przy dużym zużyciu, jeśli włosie jest poluzowane - wystrzępione w różnych kierunkach, postrzępione krótkie włókna nie są w stanie skutecznie usunąć brudu. Zdeformowane włosie może uszkodzić tkanki miękkie dziąseł, powodując stan zapalny. Kiedy zmienia się kolor włosia - jeśli pociemniało, zżółkło, pokryte plamkami. Kiedy płytka pojawi się na powierzchni lub u nasady włosia. Gdy szczotka spadnie na podłogę lub gdzieś indziej - nawet jeśli od razu ją podniosłeś i dokładnie umyłeś gorącą wodą, wrzącą wodą, potraktowaną środkiem dezynfekującym, nie ma gwarancji, że na powierzchni lub w środku nie pozostaną żadne zarazki. Kiedy pojawia się pleśń. Łazienka to sprzyjające wilgotne środowisko dla grzybów, drobnoustrojów i niepożądanych organizmów. Nawet jeśli uważnie monitorujesz czystość szczotki, przechowujesz ją w specjalnym etui, pleśń może zaatakować włosie. Wszystko to dotyczy standardowych produktów higienicznych z tworzywa sztucznego i włosia syntetycznego. Dokładny czas, po jakim należy wymienić szczoteczkę, zależy od materiału:

• włosie bambusowe - co dwa miesiące - szybciej gromadzą się na nim bakterie chorobotwórcze;

• włosie naturalne - drobnoustroje rozmnażają się aktywniej na materiałach naturalnych, samo włosie jest bardziej miękkie, szybciej się zużywa i należy je wymieniać co miesiąc;

• narzędzia z drewnianą rączką - co miesiąc - drewno jest sprzyjającym środowiskiem dla bakterii;

• dysze do szczotek elektrycznych wykonane są z wytrzymałych gęstych materiałów, należy je wymieniać co 4-5 miesięcy.

Warto przeczytać